Kancelaria Prawna Skarbiec

Prawnik radzi

Podstawienie powiernicze

Pytanie

Jestem już starszą osobą chciałabym spisać testament i jako spadkobiercę powołać mojego jedynego syna, tylko obawiam się, iż syn odrzuci spadek. Czy jest jakiś sposób, ażeby mój majątek w razie odrzucenia spadku przez syna nie przeszedł na gminę albo Skarb Państwa?

Odpowiedź

Na wypadek odrzucenia spadku przez Pani syna, czyli przyszłego spadkobiercę, można powołać na wszelki wypadek spadkobiercę testamentowego, czyli inną osobę, której chciałaby Pani spadek przekazać, taka czynność nazywa się podstawieniem. Wtedy Pani będzie miała pewność, iż po Pani śmierci spadek nie trafi do osób do w stosunku do których Pani nie chciałaby zostawiać swojego majątku.

Można również poprzez postanowienie testamentu, zobowiązać jedną osobę do zachowania nabytego spadku i do pozostawienia go innej osobie, ma to taki skutek, iż ta osoba co jest powołana do spadku na wypadek, gdyby spadkobierca nie chciał lub nie mógł być spadkobiercą. Natomiast jeżeli z treści testamentu lub z okoliczności wynika, iż spadkobierca bez takiego ograniczenia nie byłby powołany, powołanie takiego spadkobiercy jest nieważne.

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Informujemy, że kontaktując się z nami, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych: imienia i nazwiska, firmy, adresu e-mail, adresu zamieszkania, adresu siedziby, numeru telefonu, w celach marketingowych, ofertowych i promocyjnych dotyczących usług oferowanych przez Kancelarię i podmioty powiązane.

Home & Market BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012