Kancelaria Prawna Skarbiec

Prawnik radzi

Pominięcie przy dziedziczeniu a zachowek

Pytanie

Mój brat został pominięty przy dziedziczeniu z testamentu, ja również, z tym, że ja otrzymałem darowiznę od rodziców i w tym momencie mój brat chce ażebym wypłacił mu połowę wartości darowizny, czy ma on do tego prawo?

Odpowiedź

Zgodnie z przepisami prawa, jeżeli uprawniony do zachowku nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, to może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże, jest Pan obowiązany do zapłaty, tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny. Natomiast w przypadku jeżeli Pan również jest uprawniony do zachowku, ponosi Pan odpowiedzialność względem Pana brata tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej Pana własny zachowek.

Może Pan również zwolnić się z obowiązku zapłaty sumy potrzebnej do uzupełnienia zachowku poprzez wydanie przedmiotu darowizny. Roszczenie zapłaty o zachowek, Pana brat może się domagać przez okres trzech lat od momentu otwarcia spadku, po upływie tego okresu to roszczenie się przedawnia.

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Informujemy, że kontaktując się z nami, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych: imienia i nazwiska, firmy, adresu e-mail, adresu zamieszkania, adresu siedziby, numeru telefonu, w celach marketingowych, ofertowych i promocyjnych dotyczących usług oferowanych przez Kancelarię i podmioty powiązane.

Home & Market BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012