Kancelaria Prawna Skarbiec

Prawnik radzi

Niepowołanie do spadku a zachowek

Pytanie

Czy w przypadku nie powołania mnie do spadku należy mi się zachowek, jeżeli otrzymałem darowiznę od spadkodawcy?

Odpowiedź

Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku. Wartość darowizny oblicza się według cen z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku. Taką darowiznę uczynioną przez spadkodawcę uprawnionemu do zachowku zalicza mu się na należny zachowek. Jeżeli otrzymał Pan darowiznę opisaną powyżej to jak najbardziej należy się Panu zachowek, natomiast jeżeli darowizna ma niższą wartość niż udział jaki przypadłby Panu w zachowku, to proporcjonalnie przysługuje Panu roszczenie przeciwko spadkobiercy o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku.

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Informujemy, że kontaktując się z nami, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych: imienia i nazwiska, firmy, adresu e-mail, adresu zamieszkania, adresu siedziby, numeru telefonu, w celach marketingowych, ofertowych i promocyjnych dotyczących usług oferowanych przez Kancelarię i podmioty powiązane.

Home & Market BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012