Kancelaria Prawna Skarbiec

Prawnik radzi

Wykonawca testamentu

Zgodnie z art. 986 § 1 kc „Spadkodawca może w testamencie powołać wykonawcę testamentu”, przy czym zgodnie z  §  2 przytaczanego przepisu „Nie może być wykonawcą testamentu, kto nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych.”

Z kolei art. 988 kc określa zadania jakie powinien wypełniać wykonawca testamentu. Zgodnie z przytoczoną normą, w braku odmiennych postanowień testamentu  wykonawca testamentu powinien zarządzać majątkiem spadkowym, spłacić długi spadkowe, w szczególności wykonać zapisy i polecenia, a następnie wydać spadkobiercom majątek spadkowy zgodnie z wolą spadkodawcy i z ustawą, ponadto wykonawca testamentu może pozywać i być pozywany w sprawach wynikających z zarządu spadkiem. Może również pozywać w sprawach o prawa należące do spadku i być pozywany w sprawach o długi spadkowe.

Przykład:

Mój przyjaciel uczynił mnie w testamencie wykonawcą testamentu, przy czym nie określił żadnego wynagrodzenia oraz nie wskazał także, iż miałbym tę funkcję pełnić nieodpłatnie. Czy przysługuje mi jakieś wynagrodzenie za podjęte czynności?

Moja koleżanka wskazała mnie w testamencie jako wykonawcę testamentu, przy czym obawiam się, iż wskutek rozlicznych obowiązków nie będę mogła sprawować tej funkcji. Czy mogę się jej zrzec?

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Informujemy, że kontaktując się z nami, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych: imienia i nazwiska, firmy, adresu e-mail, adresu zamieszkania, adresu siedziby, numeru telefonu, w celach marketingowych, ofertowych i promocyjnych dotyczących usług oferowanych przez Kancelarię i podmioty powiązane.

Home & Market World Tax BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012