Kancelaria Prawna Skarbiec

Prawnik radzi

Zachowek – oddanie emerytury ZUS-owi

Pytanie

Matka mojego męża zmarła dwa miesiące temu, ale na jej rachunek bankowy do którego mamy dostęp, w dalszym ciągu wpływa emerytura. Czy tą emeryturę będziemy musieli oddać ZUS-owi?

Odpowiedź

Na powyższe pytanie odpowiedź brzmi tak.

Z uwagi na śmierć posiadacza rachunku, przekazana na jego rachunek bankowy emerytura za miesiące przypadające już po jego śmierci jako świadczenie nienależne (czyli na przykład podstawa świadczenia odpadła) stanowi dług spadkowy, za który odpowiedzialność ponoszą spadkobiercy. Organ, który wypłacił świadczenie nienależne może zatem w stosunku do tych osób kierować swoje żądanie.

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Informujemy, że kontaktując się z nami, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych: imienia i nazwiska, firmy, adresu e-mail, adresu zamieszkania, adresu siedziby, numeru telefonu, w celach marketingowych, ofertowych i promocyjnych dotyczących usług oferowanych przez Kancelarię i podmioty powiązane.

Home & Market BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012