Kancelaria Prawna Skarbiec

Prawnik radzi

Zachowek

Pytanie

Czy jeżeli nie zostałam uwzględniona w testamencie, to czy należy mi się jakiś spadek?

Odpowiedź

Tak.

Zgodnie z przepisami prawa w stosunku do osób, które nie zostały powołane w testamencie, a dziedziczyłyby ustawowo, to takim osobom należy się zachowek. Do zachowku mogą być powołani zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy. Zachowku nie można utożsamiać ze spadkiem, tym bardziej że z woli spadkodawcy osoby uprawnione do zachowku nie zostały powołane do spadku. Zachowek stanowi pewnego rodzaju rekompensatę.

Udział spadkowy jaki przypada przy zachowku wynosi połowę wartości udziału jaki przypadłby przy dziedziczeniu ustawowym, natomiast jeżeli chodzi o uprawnionych trwale niezdolnych do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni, to wartość zachowku wynosi dwie trzecie udziału spadkowego, jaki przypadłby przy dziedziczeniu ustawowym. W tej sytuacji zależy do której z tych dwóch grup Pani należy i w takim zakresie będzie mogla domagać się Pani zachowku.

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Informujemy, że kontaktując się z nami, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych: imienia i nazwiska, firmy, adresu e-mail, adresu zamieszkania, adresu siedziby, numeru telefonu, w celach marketingowych, ofertowych i promocyjnych dotyczących usług oferowanych przez Kancelarię i podmioty powiązane.

Home & Market BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012