Kancelaria Prawna Skarbiec

Prawnik radzi

Zrzeczenie się funkcji wykonawcy testamentu

Pytanie

Moja koleżanka wskazała mnie w testamencie jako wykonawcę testamentu, przy czym obawiam się, iż wskutek rozlicznych obowiązków nie będę mogła sprawować tej funkcji. Czy mogę się jej zrzec?

Odpowiedź

Udzielając odpowiedzi na zadane przez Panią pytanie należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 987 kc: Jeżeli osoba powołana jako wykonawca testamentu nie chce tego obowiązku przyjąć, powinna złożyć odpowiednie oświadczenie przed sądem lub notariuszem.

Zgodnie z powyższym należy stwierdzić, iż jest Pani uprawniona do złożenia oświadczenia, iż nie chce Pani sprawować funkcji wykonawcy testamentu. Warto także zaznaczyć, iż jeśli osoba wykonuje funkcję wykonawcy testamentu może wystąpić do sądu o zwolnienie jej z obowiązków, przy czym zgodnie z art. 990 kc Sąd może zwolnić z wykonawcę testamentu z ważnych powodów .

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Informujemy, że kontaktując się z nami, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych: imienia i nazwiska, firmy, adresu e-mail, adresu zamieszkania, adresu siedziby, numeru telefonu, w celach marketingowych, ofertowych i promocyjnych dotyczących usług oferowanych przez Kancelarię i podmioty powiązane.

Home & Market BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012